Panorama sferyczna – co to właściwie jest?

Listopad 10, 2017

Panorama sferyczna – co to właściwie jest?

Panorama sferyczna to wirtualna możliwość obejrzenia miejsca w każdym kierunku. Składa się ona z kilku do kilkunastu tradycyjnych zdjęć wpisanych w sferę (sfera to powierzchnia kuli). Obrazy te znajdują się dosłownie na ścianach kuli a my jako odbiorca umiejscowieni jesteśmy w jej centrum. Zdjęcia wykonywane w powietrzu mają zakres 360 stopni w poziomie i 360 stopni w pionie, natomiast zdjęcie wykonywane na powierzchni ziemi mają zakres 360 stopni w poziomie i 180 stopni w pionie. Fotografia taka nie jest ograniczona tzw. kadrem, który ukazuje jedynie tylko cześć prezentowanej rzeczywistości.

Panorama sferyczna - rysunek poglądowy

Fotografie 360° w takiej rozszerzonej rzeczywistości oglądać możemy na:

  • Komputerach stacjonarnych
  • Tabletach
  • Telefonach
  • Telewizorach
  • Za pomocą gogli VR

Poruszamy się za pomocą myszki, poprzez dotyk lub zmianę położenia odbiornika w przestrzeni (umożliwia to wbudowany w niektóre urządzenia żyroskop).

Rozległy widok w postaci zdjęcia 360 stopni pozwala na rozejrzenie się dookoła a seria takich połączonych panoram otwiera nam możliwość na odbycie wirtualnego spaceru co jest idealnym sposobem na przeniesienie się w odwiedzane miejsce.

Panoramy 360 stopni w ostatnim czasie zyskują mocno na popularności, istnieje wiele serwisów dzięki którym oglądać możemy tego typu zdjęcia. My nasze realizacje zamieszczamy na własnym serwerze lub korzystamy z takich portali jak:

Mapy Google

czy Facebook

Przygotowanie panoramy sferycznej wymaga umiejętności całościowego spojrzenia na otaczającą nas scenerię, fotograf musi zwrócić uwagę na więcej szczegółów, niż przy tradycyjnym zdjęciu ale przede wszystkim powinien panować nad balansem bieli czy ekspozycją.

Zdjęcia 360 stopni wykonujemy aparatem cyfrowym przy pomocy statywu i specjalnej głowicy panoramicznej, która pomaga usunąć efekt tzw. paralaksy (paralaksa – efekt niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanych z różnych kierunków / źródło: Wikipedia.org/wiki/Paralaksa) Wykonane fotografie następnie poddajemy obróbce i łączymy w specjalistycznym programie.

Powyższe informacje to jedynie skrótowe potraktowanie tematu panoram sferycznych, jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, chętnie na nie odpowiemy. Zapraszamy do kontaktu!